Refleksologia
Stopy to fundament i jak korzenie drzewa zapewniają nam poczucie bezpieczeństwa
i stabilności..
I jak powiedział japoński wielki uzdrowiciel Otou:
„Spójrzcie na stopy moi przyjaciele, a zobaczycie całe ciało”.
Moja historia..
Wiele lat temu, kiedy byłam małym dzieckiem, siadałam sobie wieczorem na łóżku ..i „dłubałam” sobie w nogach (jak to mówiła moja Mama)..to mnie wyciszało i dzięki temu szybko zasypiałam. Potem jako licealistka przeczytałam książkę „Zdrowie przez dotyk” Jadwiga i Jan Górniccy, która wyjaśniała działanie akupresury stóp jako bezpiecznej, nieinwazyjnej metody samopomocy przy różnych dolegliwościach. To zainspirowała mnie do dalszego masowania Się .. i stóp moich najbliższych. Jednak dopiero moja własna choroba podczas studiów na Politechnice Wrocławskiej, kiedy to „dorobiłam się” ostrego zapalenia przydatków.. grożącego zrostami w jajnikach, spowodowała mój ponowny powrót do naturalnych metod samoleczenia czyli masowania stóp. W efekcie zaowocowało to ukończeniem przeze mnie Międzynarodowej Szkoły Refleksologii i Merydianów w Warszawie w 2008 r I tak z inżyniera środowiska stałam się refleksologiem.
Kilka słów o Refleksologii:
Jest naturalną metodą terapeutyczną polegająca na precyzyjnym uciskaniu i delikatnym masowaniu określonych miejsc na stopach, tzw miejsc refleksyjnych, odzwierciedlających poszczególne narządy naszego organizmu.
Refleksoterapia jest holistyczną metodą, gdzie traktujemy człowieka jak niepodzielną całość. Nie wyodrębnia choroby i nie leczy jej objawowo, ale rozważa dolegliwość w kontekście całego organizmu. Jest to bardzo intensywny sposób oddziaływania na cały organizm. Sięga swoim działaniem do środka do naszego organizmu.. rdzenia.
Refleksoterapia nie leczy!..
Aktywuje tylko organizm do tego żeby wyleczył się sam.
Jest to bowiem prosta i skuteczna metoda aktywowania procesów samoleczenia organizmu i jego powrotu do naturalnej równowagi fizjologicznej (homeostazy). Proces ten zachodzi na drodze odruchowej w układzie nerwowym i energetycznym człowieka.
Refleksoterapia umożliwia wczesne rozpoznanie problemów związanych z ciałem i psychiką. Wzmacnia układ odpornościowy, poprawia samopoczucie i pobudza przepływ energii w organizmie. Wspomaga leczenie wybranych dysfunkcji somatycznych i psychicznych Redukuje również stres i bezsenność. Oczyszcza organizm z toksyn. Poprawia krążenie krwi i pozytywnie wpływa na układ hormonalny.
Jest to bezpieczna metoda, w której nie stosuje się leków chemicznych, nie narusza się skóry, dzięki czemu nie ma zagrożenia infekcją.
W Polsce od 2005 roku refleksologia jest oficjalnym zawodem.
Przeczytaj więcej o historii refleksologii
Refleksoterapia to metoda znana i z powodzeniem stosowana od wieków. Najstarsze znane dokumenty zawierające wzmiankę o refleksologii znaleziono na ścianie grobowca lekarza Ankmahora w Egipcie. Wizerunek pochodzi z lat 2330 – 2500 p.n.e. i przedstawia dwóch mężczyzn masujących stopy i dłonie, dwóm innym mężczyznom. Istnieje wiele podobnych piktogramów z różnych okresów świadczących o tym, że w całym Egipcie praktykowano jakąś formę refleksoterapii.
Najczęściej pacjentami byli członkowie rodów królewskich i arystokracji. Praktyka była dość rozpowszechniona również w innych warstwach społecznych, bo nie wymagała kosztownych leków i skutecznie łagodziła skutki ciągłej pracy fizycznej. Masaże stóp stosowali także Inkowie oraz Indianie Ameryki Północnej. Wiele plemion wierzyło, że stopy mają szczególne znaczenie i w ramach swojej medycyny stosowało pewną formę ich terapii.
Rozwój współczesnej refleksologii związany jest z amerykaninem, dr Williamem Fitzgeraldem, który w swojej praktyce lekarskiej pracował nad refleksami dłoni, uciskając różne części palców w celu likwidowania bólu u pacjenta.Eunice Ingham, bliska współpracowniczka Fitzgeralda, uważana jest ona za matkę współczesnej refleksologii, ponieważ nakreśliła na stopach mapę całego ciała. Przez ponad 30 lat podróżowała po całej Ameryce nauczając refleksologii podczas licznych seminariów i wykładów. Swoje doświadczenia i spostrzeżenia zgromadziła w licznych artykułach i książkach, między innymi w pozycji zatytułowanej: „Historie, które stopy mogą opowiedzieć”.
Literatura cytowana:
- Byers, D. C. (1996). Lepsze zdrowie z refleksologią stóp. PIR.
- Dougans, I. (2006). Refleksologia. Rebis.
- Górnicka, J. (2009). Zdrowie przez dotyk. Wydawnictwo AWM.
- Kolster, B. C. (2007). Wielka księga refleksoterapii. Klub Dla Ciebie.
- Marquardt, H. (2012). Podręcznik refleksoterapii. Galaktyka.
Jakie korzyści płyną z Refleksoterapii?
- powoduje stan głębokiego odprężenia, który jest pierwszym etapem do zrównoważenia funkcji
- wycisza, skutecznie zapobiega i redukuje stres
- wspomaga organizm w stanach przemęczenia i przepracowania
- reguluje problemy przemiany materii – niestrawność, zgaga, wzdęcia, nadwrażliwe jelita
- łagodzi bóle kręgosłupa, stawów, pleców
- przynosi ulgę przy migrenach i bólach głowy, bólach zatok
- poprawia jakość snu – sen staje się głębszy, spokojniejszy i dłuższy,
- łagodzi bóle menstruacyjne i PMS (zespół napięcia przedmiesiączkowego),
- łagodzi objawy menopauzy,
- wyrównuje poziom hormonów, cukru
- wycisza i usprawnia pracę systemu nerwowego,
- reguluje krążenie i pozwala lepiej oddychać
- przynosi ulgę obolałym, spuchniętym stopom
- rozbija krystaliczne złogi wapnia i usuwa toksyny,
- przywraca równowagę energetyczną organizmu
- przy chorobach nieuleczalnych stosowana jako terapia poprawiająca komfort życia.
Na czym polega zabieg- masażu refleksologicznego stóp?
Masaż jest wykonywany ręcznie i trwa 45-60 minut. Leżysz w wygodnej pozycji na plecach na stole zabiegowym. Podczas zabiegu twoje stopy masowane są naprzemiennie– najpierw receptor na prawej stopie, potem na lewej.
Masaż składa się z 3 części: relaksacyjnej, terapeutycznej i na koniec znowu relaksacyjnej z użyciem olejku. W pierwszym etapem jest rozluźnienie mięśni i stawów. Relaks w tkankach jest równie ważny co sama stymulacja. Drugi etap- terapeutyczny zaczyna się od palców i grzbietu stopy, następnie masuję poszczególne receptory kierując się w dół do pięty, kończąc na bokach stóp. Zabieg kończę masażem relaksacyjnym z użyciem aromaterapeutycznych olejków, specjalnie dobranych do Twoich preferencji i potrzeb.
Podczas zabiegu pobudzam wszystkie receptory na twoich stopach, a także dodatkowo stymuluje punkty na najważniejszych meridianach, czyli kanałach energetycznych. Dzięki takiej pracy zabieg jest kompleksowy i wpływa na cały twój organizm.
Refleksologia stóp jest zabiegiem leczniczym iprzyjemnym. Jednak początkowo niektóre receptory na twoich stopach mogą być bolące. Dlatego siła ucisku przy masażu jest zawsze dostosowana do twojego progu bólowego.
Terapia refleksologiczna, dla celów leczniczych, powinna odbywać się w seriach zabiegowych: 8-15 zabiegów. Zabiegi powinny być wykonywane w odstępach co 2-3 dni czyli co najmniej 2 raz w tygodniu.
Dla podtrzymania efektów sesji, jak i w celach profilaktycznych zabiegi mogą odbywać się co 2-3-4 tygodnie.
Najlepiej jest przyjść i sprawdzić na własnych stopach.
Przygotowanie do zabiegu i ilość potrzebnych zabiegów
Przystąpienie do zabiegu nie wymaga specjalnych przygotowań.
Ilość zabiegów uzależniona jest od rodzaju dolegliwości, możliwości regeneracyjnych organizmu, jego witalności, wieku itp.
Terapia refleksologiczna, dla celów leczniczych, powinna odbywać się w seriach zabiegowych 8-15. Zabiegi powinny być wykonywane w odstępach co 2-3 dni czyli co najmniej 2 raz w tygodniu, aż do poprawy stanu zdrowia. Stopniowo zmniejsza się częstotliwość spotkań. Zwykle przeprowadza się serię 8-12 zabiegów.
Dla podtrzymania efektów sesji, jak i w celach profilaktycznych zabiegi mogą odbywać się co 2-3-4 tygodnie.
Najlepiej jest przyjść i sprawdzić na własnych stopach.
Przeciwwskazaniem do przeprowadzenia takiego zabiegu są:
Przeciwwskazań jest niewiele, ale trzeba się z nimi zapoznać przed zabiegiem:
- stany ostre wymagające leczenia operacyjnego
- stany bezpośrednio przed i po zabiegach chirurgicznych (ok 1- 2 miesiące)
- pacjenci przed i po przeszczepach narządów
- świeże rany stóp,
- stany pourazowe stóp (złamania kości, zwichnięcia stawów – do czasu wygojenia)
- grzybica stóp i/lub rozległe zmiany skórne stóp
- ciężkie choroby zakaźne
- chłoniak
- ciąża zagrożona i 1 trymestr ciąży (natomiast po I trymestrze zabiegi są zalecane)
- choroby psychiczne z objawami wysokiej pobudliwości
- ciężka depresja
- ostre stany zapalne (np. podejrzenie zapalenia wyrostka robaczkowego)
Jeśli nie masz żadnej z powyższych dolegliwości – to zapraszam na zabieg!
Moja refleksologia wypływa ze mnie i przeplata się z wszystkimi aspektami mojego życia. Łączę w niej całą moją wiedzę i doświadczenie w energetycznej pracy z ludźmi.
Podczas zabiegu.. możesz spotkać się z historią zapisaną w Twoich korzeniach stopach.. Ta konfrontacja może być dla ciebie czasami trudna i bolesna. Dlatego moją rolą jest towarzyszyć Ci i stwarzać bezpieczną przestrzeń, by Twój proces uzdrawiania poprzez dotyk.. przebiegał łagodnie i bezpiecznie dla Ciebie.
Dlatego każdy zabieg masażu łączę z aromaterapią, która delikatnie i subtelnie pozwala integrować procesy zachodzące na poziomie ciała i psychiki. Stosuję olejki zarówno do stworzenia odpowiedniego klimatu sesji, a także w końcowej relaksacyjnej fazie masażu, nakładając je bezpośrednio na skórę twoich stóp . Naturalne olejki eteryczne dobieram ściśle do Twoich potrzeb i preferencji.
Często domykam całą sesję masażu refleksologicznego dodatkowo kąpielami w dźwiękach mis tybetańskich. Wzmacnia to efekt głębokiego relaksu i procesu samouzdrawiania.
Jeśli czujesz gotowość do takiej pracy – zapraszam.