Masaż Dotyk Motyla

„Rozpuszczenie zbroi” stało się  kluczem do mojego osobistego  uzdrawiania , puszczania historii moich początków życia jeszcze w łonie mamy ..bycia nieplanowanym dzieckiem.. niechcianą dziewczynką.. niemowlęciem pozostawionym w samotności..

Krok po kroku , pracując z ciałem rozpuszczały się moje historie podtopień w rzece, ran i  wypadków w dzieciństwie.
I to  właśnie DELIKATNOŚĆ..

 

Dotyk Motyla otworzył mnie na życie, na mnie samą i na świat. 

To pozwoliło rozpuścić napięcie w moim ciele i  wyjść  z mojej przestrzeni strachu i „zamrożenia” emocjonalnego .To pomogło mi się scalić na nowo i zintegrować na poziomie ciała, emocji i psychiki. . Dzięki czemu teraz mogę żyć w otwartości  na świat i zaufaniu do ludzi.

Masaż Dotyk Motyla – dar Evy Reich dla Ludzkości.

 

To łagodna, prosta technika, która jest skutecznym wsparciem dla niemowląt, dzieci i dorosłych. Pomaga w nawiązaniu kontaktu z własnym ciałem, uwalnia napięcia i blokady w ciele powstałe w wyniku trudnych przeżyć i doświadczeń.

Twórczyni metody dr Eva Reich latami uczyła go lekarzy, pielęgniarki, terapeutów, a także rodziców. Masaż pierwotnie powstał, żeby pomóc noworodkom przeżyć i wspierać budowanie więzi między rodzicami a dziećmi. Jednak z czasem przekształcił się we wszechstronne narzędzie wspierające zdrowie i rozwój człowieka od poczęcia aż do śmierci.

Przeczytaj więcej o historii Masażu Motyla

Twórczyni Masażu Dotyk Motyla lekarka  dr Eva Reich była córką Wilhelma Reicha (psychoanalityka i asystenta Z. Freuda). Dzięki jej wieloletniej współpracy z ojcem poznała  zasady przepływu energii życiowej w ludzkich ciałach. Nauczyła się, że energia życiowa w ludzkich ciałach nieustannie pulsuje czyli kurczy się i rozszerza. Jednak ten naturalny przepływ zaburza się  często w wyniku doświadczonych traum i ciężkich przeżyć. Kiedy swobodny przepływ energii zostaje zblokowany w ciele tworzy się tzw „zbroja”. Reich wykazał, że właśnie łagodny dotyk , delikatne głaskanie powierzchni ciała skutkuje , że pole energetyczne człowieka poszerza się, blokady zostają łagodnie usunięte i przywrócony zostaje naturalny przepływ energii życiowej.

Masaż Dotyk Motyla jest jednym z narzędzi Łagodnej Bio-Energetyki, który rozpuszcza zbroję, uzdrawia traumatyczne doświadczenia, uwalnia blokady i przywraca przepływ energii w ciele..

Dr Eva Reich pracując na początku lat 50-tych w Harlem Hospital w Nowym Jorku z wcześniakami,  po raz pierwszy zastosowała bardzo delikatny dotyk Motyla i obserwowała zachodzące zmiany. Dzieci zaczynały reagować na bodźce zewnętrzne, otwierać oczy, oddychać głębiej, ich skóra się zaróżowiła. Dzieci stopniowo wychodziły z szoku okołoporodowego czy innych traum wynikających z pobytu w inkubatorze czy rozłąki z matką.  Po wielu latach pracy jako lekarz Eva zaobserwowała, że źródłem wielu przewlekłych schorzeń i chorób, ma swoje korzenie w traumie pierwotnej, powstałej w trakcie porodu czy ciąży. Ciąża niechciana , zagrożona do tego stres matki, jej emocje, strach w czasie ciąży oraz trudne sytuacje pojawiające się w czasie porodu (w tym np. środki znieczulające, komplikacje, cesarskie cięcie) wpływają mocno traumatycznie na noworodka. 

Jak działa Masaż Dotyk Motyla?

 • harmonizuje i przywraca przepływ energii życiowej ,
 • buduje poczucie bezpieczeństwa,
 • rozpuszcza napięcia w ciele, łagodzi dolegliwości bólowe,
 • uspokaja lub energetyzuje (w zależności od tego, czego aktualnie potrzebujemy),
 •  poprawia biologiczne funkcjonowanie organizmu,
 • pomaga przepracować trudne doświadczenia życiowe poprzez rozpuszczanie blokad w ciele,
 • uzdrawia traumy pierwotne z okresu w łonie i porodu,
 • pomaga przy kolkach niemowlęcych, dziecięcych lękach i niepokojach,
 • pomaga dzieciom z nadaktywnością, nadwrażliwością dotykową, czy nadmiernym/obniżonym napięciem mięśniowym,
 • pomaga w zasypianiu dzieciom i dorosłym,
 • pomaga matce zrelaksować się w trakcie rodzenia i zregenerować siły po porodzie,
 • odnawia utraconą więź w wyniku rozłąki matki z niemowlęciem,
 • pomaga rodzicom w pogłębianiu więzi z dzieckiem,
 • wspiera budowanie więzi między adoptowanymi dziećmi a rodzicami,
 • pomaga w budowaniu więzi i tworzeniu bliskości ułatwia komunikację i wzajemną akceptację,
 • poprawia komfort życia osobom w hospicjach, szpitalach,
 • może być wsparciem w bólu, w okresie rekonwalescencji po chorobach lub urazach
 • bezpieczny dla ofiar przemocy,
 • pomaga uspokoić zwierzęta.

Jak wygląda Masaż Dotyk Motyla?

 • Jest bardzo delikatny i szybki . Dotyk stosowany w masażu jest tak delikatny jak wtedy, gdy dotyka się motyla bez uszkadzania pyłku na jego skrzydełkach. Można wyróżnić trzy rodzaje ruchów: głaskania, ruchy okrężne i delikatne wstrząsanie .Trwa 5-15 minut w zależności od wielkości osoby masowanej. Wykonuje się go poprzez ubranie lub bezpośrednio na skórze. Osoba otrzymująca leży i masowana jest  po obu stronach ciała: z przodu a potem z tyłu w określonej sekwencji.

Czy są jakieś przeciwwskazania?

 • Masaż Dotyk Motyla jest delikatnym procesem, który w łagodny sposób przywraca równowagę w ciele. Dlatego nie ma on  przeciwwskazań. Jedyne STOP – to jeśli ktoś nie chce go otrzymać . I zasada STOP obowiązuje przez cały proces masażu . Szczególnie ważne jest by osoba ( dziecko/dorosły) masowana wiedziała, że w każdej chwili może powiedzieć stop i masaż zostanie przerwany. To gwarantuje bezpieczeństwo i łagodność, która jest podstawą tego zabiegu.

Jak możesz się nauczyć masażu Dotyk Motyla?

 • Masaż jest stosunkowo prosty do opanowania przez każdego, choć ma swoją strukturę sekwencji zabiegowej. Wymaga jedynie delikatności i wrażliwości połączonej z praktyką. W tym masażu najważniejszy jest poziom dotyku- Dotyk Motyla, dlatego istotne jest najpierw doświadczyć go na swoim ciele.

   Jako certyfikowana Nauczycielka Masażu Dotyk Motyla dr Evy Reich (od 2017 r.) zapraszam na indywidualne sesje lub 1-dniowe kameralne (2-6 osób) kursy „Masaż Dotyk Motyla” zakończone certyfikatem.

  Moi kursanci mają bezpłatny wstęp na co miesięczne Wymiany – praktyki z Masażu Dotyk Motyla, które są przestrzenią na szlifowanie techniki jak również przestrzenią na dzielenie się swoimi doświadczeniami, wglądami skuteczności masażu  z pracy z innymi osobami.

Zaproszenie na Masaż Dotyk Motyla dr Evy Reich

Wywiad o Masażu Dotyk Motyla dr Evy Reich